Anneler, çocuklarını rahimlerine düştükleri ilk andan itibaren itina ile koruma içgüdüsüne sahiptirler. Büyük bir titizlik ile ele alınması gereken bebeklik evresinde, bebeklere her açıdan hassasiyet ile yaklaşılmalıdır. Bu noktada, kıyafet seçimi de dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

       Bebekler keşfetmek için ellerini ve ağızlarını kullanırlar. Bu nedenle aldığınız ürünleri ilk önce yıkanmalı, ürün dikiş yerleri kontrol edilmelidir. Bebek giyim tekstilinde kullanılan kumaşlar son derece kalite seçilmeli ve yapılacak baskı teknikleri bebeklerin ciltlerinde zarar veremeyecek olmalıdır.

       Avrupa ve birçok dünya ülkesinde çevresel tekstil standartları vardır ve en çok kabul göreni EKO-TEX standart 100 dür. EKOTEX ® Standard 100, tekstil ürünlerinin tüm üretim aşamalarını (ham madde, ara ve son ürün) kapsayan bağımsız bir denetleme ve sertifikasyon sistemidir. Ekotex 100 kriterleri ile giysinin pH değeri, formaldehit, ağır metaller, pestisitler, fenol klorürler, renk haslıkları, uçucu madde emisyonları (formaldehit, toluol, styrol, vinil siklohekzen, vinil klorür), aromatik hidrokarbonlar varlığı araştırılmakta ona göre ürün sertifikalandırılmaktadır. EKO-TEX standardı tekstil ürünlerinde insan sağlığına zarar verecek düzeyde formaldehit, vinil klorür, siklohekzen bulmadığını garanti eder.  

       Bebek giyiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de giysilerin yumuşak ve esnek bir yapıda olmasıdır. Yumuşak kumaşlar, bebeğin cildini tahriş etmez ve zarar vermez. Esnek yapıdaki kumaşlar ise bebeğin hareket alanını daraltmaz ve konfor sağlar. Bu konfor ve sağlığın sürekli kılınabilmesi adına en önemli faktör yıkama koşullarıdır. Ürünler, yıkama talimatı üzerindeki şartlar doğrultusunda bebeğinizin cildi ve kumaş yüzeyi için zararlı olan optik ağartıcı maddeler içermeyen, bitkisel ya da hayvansal yağlardan elde edilen sabun tozu gibi organik temizleyiciler ile yıkanmalıdır.

       Exim Tekstil Wogi ve MiniFace markaları ile Eko-Tex 100 standardında kumaşlar kullandığını taahhüt eder. On yılı aşkın tecrübesi ve sürekli gelişme politikası ile çalışan Ar-ge ekibi ile rahat, konforlu, şık ürünler ve kalıplar geliştirerek bebeklerimizin sağlığını garanti altına alır.

Bir yanıt yazın