Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Türk kültürüne yerleşmiş bir alışkanlıktır bebekleri sallayarak uyutmak. Peki, bebekleri sallayarak uyutmak doğru mudur?

Aslında bebekler ayakta sallanırken baş dönmesine benzer bir hisle uykuya geçerler. Kısacası bebek uykusuna bir ihtiyacını gidermekten çok bir baş dönmesi haliyle uykuya dalar. Hatta bazen ayakta sallanan bebekler uykuya dalmaz ve daha hızlı sallanmaya başlanırlar işte bu daha tehlikelidir ve sarsılmış bebek sendromuna dahi sebep olabilir. Aşırı sarsıntı bebeğin beyninde kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir.

Bebeğiniz uykuya dalmak konusunda zorluk yaşıyorsa bu sorunu doktora danışmanız en doğrusu.

Peki bebekleri nasıl uyutmak gerekir?

Öncelikle her bebeğin uykuya geçişi farklı olacaktır. Bebeğiniz gazlı olduğu bir dönem ona uyku alışkanlığı kazandırmak adına doğru bir zaman olmayabilir. Bir bebeği uyutmadan önce onun altının temiz, karnının tok, ortam koşullarının, ısısının ve bebeğinizin kıyafetinin uykuya uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizi her akşam aynı saatte uyumaya alıştırabilirsiniz. Onu sakinleştirmeniz ve loş bir ışıkta kendi yatağında uyutmanız çok önemlidir. Yalnızca uyurken vereceğiniz bir uyku arkadaşı da geçişi kolaylaştıracaktır.

Whatsapp ile bize ulaşın...